top of page
  • Obrázek autoraBára Walterová Benešová

JEDLOVÁ SAMOTA: Trochu jiná detektivka, která se skládá jako puzzle

No, ty vole!!! Tak teď, jak to zhodnotit. Ano, není to klasická audiokniha, ale dá se to nazvat delší rozhlasovou hrou, ale má neuvěřitelné kouzlo. Myslím, že jsem ušní čtenář, který snese poměrně hodně, ale příběh jsem poslouchala v noci v posteli a i když vedle mě spal manžel a odháněl ode mě chrápáním divou zvěř, i tak jsem se bála vylézt z postele na záchod.


Přesto jsem nepřestala poslouchat a krátce po půlnoci jsem doposlouchala. Příběh není postaven jako typická detektivka, ale fakt myslím, že se Jedlová samota velmi vydařila. Já jsem prostě nadšená a všem detektivkomilům vřele doporučuji.


Já koupila u Audiolibrix.

Anotace

Kdo vraždil? Byl to vůbec člověk, nebo symbolický černý jezdec, o němž se v kraji tradují ústně vyprávěné historky... Strhující drama nemilosrdného vyvraždění statkářské rodiny s prvky psychologické studie.

Námětem knihy Jedlová samota je skutečná událost, která se stala v Bavorsku po světové válce. Pachatel nebyl nikdy usvědčen. Podrobnosti rozkrývají obyvatelé horské vesnice při výsleších na policii. Hlavním vypravěčem je neznámý pozorovatel (jakési Boží oko nebo alter ego vraha).

Autorka Jedlové samoty Andrea Maria Schenkelová si do svého literárního příběhu vraha dosadila. Zvolila jednoho z hlavních podezřelých při vyšetřování skutečné události. Přiklonila se tedy k jedné z nejpravděpodobnějších verzí.

Jedlová samota byla ověnčena několika literárními cenami, například cenou Deutscher Krimi Preis nebo švédskou cenou Martin Beck Award. V Německu se prodal více než jeden milion knižních výtisků, vznikla úspěšná audiokniha a byl natočen film. Kniha byla vydána také v mnoha dalších zemích světa.Autor: Andrea Maria Schenkelová
Interpreti: Viktor Dvořák, Jiří Dvořák a dalších 17 interpretů
Délka: 2:27 h
Vydavatel: AudioStory (2018)

Už podle délky audio stopy je jasné, že se nejedná o klasickou audioknihu. Je to spíše dramatizace a samozřejmě i tomu odpovídá výsledný efekt. Toto audio zpracování se zcela oprávněně stalo jedním z vítězů audiokniha roku. Chvílemi jsem zapomněla u příběhu i dýchat, mám štěstí, že byl tak krátký, jinak bych musela být připojena na umělou plicní ventilaci. Prosím Audiolibrix, příště upozornit, že není vhodné začít poslouchat v deset večer, když ráno vstáváte do práce.


Hodnocení děje

Příběh je založen na skutečné události, která se stala na německém statku Hinterkaifeck ve dvacátých letech minulého století.


Děj je vedený tak nějak nedějově. Je založen vlastně na výpovědích jednotlivých svědků nebo spíše sousedů, kteří se museli dostavit na policejní stanici. Každý své dojmy popisuje svým osobitým stylem, svým jazykem, svým pohledem a přidává do toho ještě vlastní emoce, tím to vlastně nabírá na autentičnosti a mystičnosti. Postupně se vám to celé skládá krásně jako puzzle, když začnete hezky od těch okrajových dílků.


Celkový doprovod s hudbou a modlitbami dává čtenáři jasně najevo, jak smutné události se v tak malé vesnici vlastně udály.


Hodnocení interpretů

Jako devatenáct interpretů je vážně dost. Já je tedy nepočítala, ale píšou to na stránkách Audiolibrix. Mně stačilo zavřít oči a před očima se mi odehrával celý film, který byl asi tak dlouhý jako Pán prstenů. Možná jsem se cítila jako kdybych seděla v divadle, ale rozhodně to byla první řada...


Jiří Dvořák je prostě moje srdcová záležitost jako herec, jako dabér i jako chlap... ještě, že jsem už vdaná :-D Ten hlas je naprosto uhrančivý.


Herec Viktor Dvořák je také velmi sympatickým hlasem. Prostě to celé bylo dost vydařené. Nenašla jsem tam jediný hlas, který by mě rušil nebo mi snad nějak vadil. Celé to spolu krásně ladilo i s tou hudbou a těmi strašidelnými modlitbami.


Další účinkující: Lukáš Hlavica, Růžena Merunková, Andrea Elsnerová, Jan Meduna, Oldřich Navrátil, Ljuba Krbová, Simona Babčáková, Kryštof Nohýnek, Marcela Nohýnková, Klára Sedláčková Oltová, Renata Rychlá, Lukáš Křišťan, Dušan Sitek, Daniel Šváb, Petr Vršek, Josefína Bianca Štěpánková a Albert Oliver Tošner.


Kdo je Andrea Maria Schenkelová?

Andrea Maria Schenkelová je německá spisovatelka.


V roce 2006 vydala svůj první debut Jedlová samota, za který obdržela v roce 2007, Německou cenu za detektivní román a Cenu Friedricha Glaubera. Bylo to detektivkové překvapení posledních let. Jedlová samota se udržela celé měsíce na 1. místě listiny bestsellerů světových detektivních románů a po celé týdny zaujímala i 1.místo na seznamu hitů časopisů Spiegel a Focus.


Kniha byla také namluvena audiokniha a připravuje se její zfilmování. V dramatické verzi byla uvedena v Tyrolském zemském divadle v Innsbrucku (březen 2008) a ve Státní činohře v Drážďanech (duben2008). Stejně úspěšně si vedl i její druhý detektivní román Studený led.

[databazeknih.cz]


Máte jiný názor? Nesouhlasíte se mnou? Nebo naopak souhlasíte? Klidně pište do komentářů...119 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page