top of page
  • Obrázek autoraBára Walterová Benešová

LISTOPÁD: Děj místy tak nějak plyne, jako když neplyne...

Byla to moje první Mornštajnová. Teprve potom jsem dala šanci Haně. Byla to moje první kniha od této autorky. Všichni o ni básnili a když vyšla tato kniha, říkala jsem si, že to je téma přesně pro mě. Napsané skvěle, to se musí nechat, ale autorka se mě netrefuje do vkusu s poskládáním příběhu, ale to samozřejmě není žádná vada knihy. Hana byla prostě lepší, to zase jako jo.


Já četla na Audiolibrix.


Anotace

Co kdyby události roku 1989 postavily komunistický režim znovu na nohy?

„Socialismus neskončil, socialismus trvá,“ mohlo by se v Československu roku 2019 zpívat u příležitosti oslav třicetiletého výročí potlačení prodemokratické kontrarevoluce. Alternativní historii uplynulých tří dekád prožívají hrdinové nového románu Aleny Mornštajnové, jejichž svět se od dob takzvané normalizace příliš nezměnil – a jestli přece, tak jenom k horšímu. Marii účast na listopadových demonstracích vynesla patnáct let v kriminálu, která strávila dohady o dalších osudech svého manžela, syna a dcery. Magdalena vyrostla v ústavu pro děti, jichž se rodiče označení za nepřátele režimu údajně zřekli a které se mají stát novými komunistickými kádry. Přesto se ty dvě jednoho dne setkají – a ten okamžik ovlivní zbytek jejich života...

Nový román nejčtenější tuzemské autorky si pohrává s alternativní verzí moderních českých dějin, ilustrovanou tragickým příběhem obyčejné rodiny.Autor: Alena Mornštajnová
Interpreti: Eva Elsnerová, Veronika Khek Kubařová, Vilma Cibulková
Délka: 9:31 h
Vydavatel: OneHotBook (2021)

Kniha byla v některých místech až příliš popisná a děj plynul, jako když neplynul. Přišlo mi jen trochu zvláštní, že ani po 30 letech s český lid nevzbouřil, když v okolních státech už komunismus skončil. Několikrát mě napadlo, co asi autorku připomnělo k napsaní takového příběhu. Rozhodně je v knize cítit Orwellovský nádech jeho 1984.


Hodnocení děje

Celkově příběh působil velmi depresivně, což byl zřejmě záměr. Chvílemi mi bylo těžko, chvílemi mi vývoj událostí přišel až příliš přehnaný. Přehnaný není to správné slovo, byla jsem z toho v rozpacích a nevěděla jsem, zda mohu vyprávěnému příběhu vůbec věřit.


Nejvíc mi vadilo přeskakování v čase, jak se to zrovna autorce hodilo. Mě tím paní Mornštajnová akorát zmátla a po chvíli jsem se přestala v letech a měsících orientovat.


Nepochopení matky s dcerou, které prožily posledních 20 let v naprosto odlišných společnostech bylo asi logické, ale takové jaksi nepředvídatelné.


Konec, ten se mi opravdu líbil, ten celý příběh doopravdy vylepšil a povýšil.


Hodnocení interpretek

Interpretace třemi herečkami mi přišla také trošku matoucí, když hlavní postavy a dějové linky byly jen dvě. Díky Veronice Khek Kubařové, Vilmě Cibulkové a naprosto skvělému a tesknému hudebnímu podkresu se řadí opravdu k těm lépe zpracovaným audioknihám, ale do dokonalosti nám ještě trochu chybí.

Eva Elsnerová mě úplně neohromila svým vystoupením, a to je to hned na začátku knihy.


Celkově si díky audioknihám jednodušeji představuji obličeje hlavních hrdinů. Vůbec mi nevadí, že "čtení" audioknihy zabere víc času, než když člověk čte knihu sám. Ale má to pro mě daleko větší náboj a díky audioknize se mohu do příběhu ponořit hlouběji.

Nejen díky Vilmě Cibulkové musí ale audioknihu samozřejmě doporučit.


A tak co by bylo, kdyby...???
Kdo je Alena Mornštajnová?

Alena Mornštajnová (* 24. června 1963 Valašské Meziříčí) je česká spisovatelka a překladatelka. Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Žije ve Valašském Meziříčí. V roce 2013 vyšel její debutový román Slepá mapa, který byl nominován na Cenu Česká kniha 2014. Její druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015.


Máte jiný názor? Nesouhlasíte se mnou? Nebo naopak souhlasíte? Klidně pište do komentářů...


144 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page